Top

Gmail’e Nasıl Reklam Verilir?

Gmail Reklamları

Gmail’e Nasıl Reklam Verilir?

Google’ın e-posta hizmeti olan Gmail kullanıcılarının hesap ekranlarında gördükleri en üst ve sağ sütünda yer alan reklam alanlarına Google Adwords üzerinden reklam verilebilmektedir. Eğer hali hazırda Adwords üzerinden reklam veriyor ve Gmail kullanıcılarını da reklamlarınızı ulaştırmak istiyorsanız Gmail’e reklam vererek kampanyanızı genişletebilir, uzun süre e-posta hesaplarını kullanan kişilerin maruz kaldığı bu reklamlaru en doğru şekilde kullanarak müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Örneğin rakip marka ve websitelerinin isimlerini anahtar kelime olarak ekleyerek, göndermiş oldukları e-posta bültenlerini okuyan kişilere kendi reklamınızı gösterebilme imkanı sağlayabilirsiniz.

Her ne kadar Google reklamlarına kimin tıkladığı, hele ki bu Gmail reklam alanlarına kimlerin tıklayabileceği soru işaretleri olsa da Google tarafından açıklanan yıllık 25 milyar $’lık gelirin, %1’i yani 250 milyon doları Gmail üzerinden tıklanan reklamlar üzerinden geliyor. Yani Google’a günde yaklaşık 700.000 $ kazandıran bu reklam alanını, içerik hedeflemesinde es geçmek pek mantıklı gözükmüyor.

gmail reklam

Adwords Üzerinden Gmail Nasıl Hedeflenir?

Kampanya oluşturma aşamasında Gmail Reklam seçeneği ile doğrudan google epostalarını hedefleyen reklamlar oluşturabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu reklam için kullanacağınız içerik ve görsellerin farklı kuralları olacaktır.

Ayrıca Google Adwords kampanyanızın “Görüntülü Reklam Ağı”nı hedefliyor olması lazım, bu noktada “Google Arama” ve “Görüntülü Reklam Ağı” hedefli kampanyaları farklı olarak oluşturmanız elde edeceğiniz verileri çok daha etkili şekilde ölçebilmeniz açısından önemlidir. Görüntülü reklam ağı hedeflemesi ile oluşturulan kampanyaya yönetilen yerleşimler olarak aşağıdaki şekilde Gmail site hedeflemeleri eklenmelidir.

Gmail'e reklam vermek

mail.google.com

mail.google.com » Inbox,Top center

Ayrıca Gmail hesap ekranında şimdilik sadece metin reklamlar gösterilebildiği için, içerik kampanyanızda bu tür reklamlar yer almalıdır.

Gmail Reklamları Nasıl Çalışır?

Adwords görüntülü reklam ağı sistemi, sitelerdeki reklamları sitenin içeriği ve hedeflenen reklamları en alakalı olacak şekilde eşleştirerek göstermeyi amaçladığı için Gmail üzerindeki reklamlarda da kullanıcıların almış oldukları e-postaların başlıkları ve içeriklerindeki kelimeleri tarayarak her bir e-postaya uygun reklamı göstermektedir. Bu noktada her ne kadar Google’ın hizmetlerinden faydalanmaya başlamadan önce kabul ettiğiniz bir sözleşme var olsa da, size özel olan bu e-postaların reklam gösterimi amacı ile içeriklerine erişildiği ve böylece özel hayatınıza bir müdahale olduğunu düşünebilirsiniz. Microsoft/Bing tarafından oluşturulan Scroogled websitesinde  bu konu ile ilgili Google’ın kullanıcıların mahremiyetini nasıl hiçe saydığı görüşünü savunan bilgilendirmeyi bulabilirsiniz.

Ayrıca Gmail üzerindeki bu reklamlardan rahatsız oluyor ve görmek istemiyor iseniz Adwords reklamı üzerindeki “Neden Bu Reklamlar? ” yazısına tıkladıktan sonra “Reklam Ayarları” sayfası üzerinden reklamverenleri engelleyebilirsiniz.

No Comments

Post a Comment