Top

Arama Motoru Nedir – Nasıl Çalışır?

arama motorları tarihi

Arama Motoru Nedir – Nasıl Çalışır?

arama motorları tarihi

Arama Motorları, internette yer alan sitelerin yazılar, dosyalar, videolar, resimler vb. gibi içeriklere göre kayıt altına alınarak arşivlendiği, listelendiği ve kullanıcıların yapmış olduğu arama sorgularına en hızlı ve en doğru şekilde sonuç vermeyi amaçlayan yazılımlar ve web siteleridir. Arama motorları, kendi kıstaslarına göre oluşturduğu bot ve crawlers yazılımları ile internet üzerinde gezinerek belli kurallar çerçevesinde kendi arşivlerini oluştururlar. Arama Motoru Robotları yazımızda daha detaylı inceleyebilirsiniz.

İnternet üzerinden her hangi bir arama motorundan yapılan arama sorgusunda karşımıza çıkan sonuçlar kullanılan arama motoruna göre farklılık göstermektedir, bunun başlıca sebebi her bir motorun farklı algoritmik yapılar ile topladığı bilgileri kullanıcılarına sunmasıdır.

sem-arama-sonucu

Örnek olarak dünya çapında en başarılı arama motoru olan Google üzerinden yaptığımız “SEM” anahtar kelimesi sorgusunda  yaklaşık olarak “1.100.000.000” sonuç 0,33 saniye gibi son derece hızlı bir sürede karşımıza çıkmaktadır. Bu şekildeki müthiş bir hızın asıl sebebi Google’ın bu sonuçları doğrudan internet üzerinden değil, sizin arama yaptığınız ana kadar topladığı verilerin sakladığı ileri düzey teknolojiye sahip kendi server’ları üzerinden göstermektedir.

Arama motorları kendi kullandıkları indeksleme yapıları ile tarayıp kaydettikleri bilgileri, kullanıcılara en doğru ve etkili şekilde göstermeyi amaçlamaktadırlar. Arama motorunun tercihine göre kabul edilen bilgiler farklılık göstermekte, çoğunlukla kötü niyetli, gizli, zararlı ve pornografik içerikli siteler listelenmemektedir. Diğer bir taraftan websitesi sahipleri de kendi tercihleri doğrultusunda yayınlamış oldukları içeriklerin indekslenmesini engelleyerek arama motorlarında yer almamasını sağlayabilmektedir. Yani çoğunlukla yanlış bilindiği üzere internette var olan tüm bilgiler arama motorlarında yer almamaktadır. En yüksek sayıda indekslenmiş içeriğe sahip ve en bilinen arama motoru Google üzerinde bile yer almayan çok fazla sayıda içerik, site ve bilgi bulunmakta ve internette farklı yollardan ulaşılabilmektedir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Genel olarak gelişmiş arama motorlarının işleyiş şeması şu şekildedir;

  • Crawling: Bilgilere ulaşmak için belli izleri linkleri takip eder.
  • Indexing: Ne tür bilgilerin ve içeriğin hangi sitlerde olduğunu kaydeder.
  • Ranking: Hangi bilgilerin ve içeriklerin yapılan arama sorgusu için en doğru sonuçları sağladığı sıralanır.
  • Displaying: Bulunan içerikler için en etkili düzenlemeyi bulur.
  • Serving: Sorgulamaları düzenler, içeriği bulur ve sonuçları gösterir.
1 Comment
  • ekrem
    24/01/2015 at 19:06

    Dersimde anlatmak üzere buradaki bilgileri alıyorum, bilginiz olsun.

Post a Comment