Top

Search Engine Marketing – SEM Nedir?

Search Engine Marketing - SEM Nedir

Search Engine Marketing – SEM Nedir?

Genel olarak Internet Pazarlaması çatısı altında yer alan Search Engine Marketing, websitelerin arama motorları sonuç sayfalarında (SERPs) üst sıralarda görünürlük kazanmasını hedefleyen bir pazarlama aracıdır. Baş harflerinin kısaltılması ile SEM, Türkçe’ye Arama Motoru Pazarlaması olarak çevrilmiştir.

Her ne kadar birbirinden farklı olarak görülüp amatör bir bakış açısıyla ayrı ayrı tanımlanan “SEM, PPC, SEO, Affiliate Pazarlama, Mobile Pazarlama, E-Posta Pazarlaması, Sosyal Medya Pazarlaması ve Analytics” kavramları Internet Pazarlaması altında yer alan bütünleşik reklamcılık faaliyetlerini kapsamaktadır.

Daha detaylı bir ayrıştırma yöntemi izlenecek olursa SEM, arama motorlarına yönelik çalışmaları hedefleyen  şu 3 disiplinin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır;

  • Search Engine Advertising – SEA (PPC)
  • Search Engine Optimization – SEO
  • Search & Web Analytics

Arama Motoru Reklamcılığı yani SEA, adından da anlaşılacağı üzere Google, Bing, Yandex veya Yahoo gibi arama motorları üzerinden yapılan tıklama başı reklamcılık faaliyetlerini kapsamaktadır.  Dünya üzerinde etkin olan diğer arama motorlarının farklı reklamcılık araçları olsa da Türkiye’de açık ara üstün olan Google arama motoru Google Adwords reklam modeli ile ülkemizde rakipsizdir. Google ana sayfasının en üst veya en alt kısımlarında en fazla üçer tane ve sağ sütünda yer alan Adwords reklamları kelime bazlı açık arttırma yöntemi ile reklam almaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu ise websitelerin arama sonuçlarında en etkili şekilde listelenmesine yönelik yapılan çalışmaları kapsayan, yapılan tıklamaların Google ve diğer arama motorları tarafından ücretlendirilmeyen bir sistemdir. SEO ile ilgili detaylı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Genel olarak analiz ise site içi ve site dışında yapılan çalışmalar ile reklamcılık faaliyetlerinin kullanıcılar tarafından nasıl değerlendirildiği, websitelerin anahtar kelime sorguları ile arama sonuçlarındaki görünümleri ve kullanılabilirlik gibi aşamaları kapsayan çalışmaları kapsamaktadır. Site tasarımı veya reklam kampanyaları oluşturmadan önce hedef kitle ve amaca yönelik analizler ile yayına alınan çalışmaların etkileri ölçülerek en etkili iyileştirme çalışmaları yapılmalıdır.

Birbirinden kopuk olarak sürdürülen bu çalışmalar elbette hedeflenen amaca göre farklılık göstererek sitenize belli bir trafik sağlayarak başarı getirebilse de, elde edilebilecek potansiyel yatırım geri dönüşümünün altında bir fayda sağlayacaktır. Kısa sürede sitenize trafik sağlayabilen bir araç olan Adwords ile nispeten göndereceği trafik daha uzun sürelerde artan SEO bir bütün olarak ele alındığı takdirde çok daha etkili olabilecektir.

Tüm bu pazarlama araçlarını kapsayan ve birbirlerini destekleyen bir anlayış ile ele alınarak yönetilen SEM kampanyalarında ise istenilen sonuçlar orta ve uzun vadede markanıza ve sitenize çok daha kazanç getirmektedir.

2 Comments

Post a Comment