Top

SEO – What is Search Engine Optimization?

seo nedir

SEO – What is Search Engine Optimization?

Arama Motoru Optimizasyonu yani kısa adıyla SEO, ingilizce olarak Search Engine Optimization kavramının baş harflerinden oluşur. SEO Nedir sorusu ise arama motorlarında sitelerin veya sayfaların reklam alanları dışında kalan, organik yani yapılan tıklamalara para ödenmeyen sonuçlarda üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar. Bu çalışmalar gerek site için düzenlemeler gerek ise site dışı yani diğer sitelerden gelen trafiğe bağlı sitenizin itibarına yönelik uygulanan adımları kapsar.

Arama motorlarının en önemli amacı kullanıcılara yaptıkları her bir arama sorgusu sonucunda en alakalı sayfaları göstermektir. Bu amaçla da bu aramalardaki anahtar kelimenin karşılığı olan siteleri sıralarken bir çok parametreyi kullanarak bir sonuç çıkartır. İşte bu noktada arama motorlarında üst sıralarda yer almak için websitelerinin SEO dostu bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Bu yapıyı oluştururken dikkat edilmesi en önemli konu ise websitesinin doğrudan ve sadece arama motoruna yönelik kullanıcılara rahatsız verecek şekilde düzenlenmemesidir. Google tarafından en önemli kıstas olarak kabul edilen özgün ve kaliteli içerik, White Hat SEO çalışmaları göz ardı edilmeden ve aynı zamanda da kullanıcıyı siteye daha fazla çeken bir şekilde düzenlenmelidir.

İlk Sayfada Olmak Hayal de Değil, Garanti de Değildir…

Google, Bing veya Yandex gibi arama motorlarındaki sonuçlar gerek kendi algoritmalarındaki değişiklikler gerek ise websitelerin güncellenmesi sonucunda sürekli değişmektedir. Doğru olarak kurgulanmış tek bir yazınızdaki anahtar kelime ile bile çok fazla bir şey yapmasanız da ilk sayfada çıkabilirsiniz. Ancak belli bir anahtar kelimede rastgele bile olsa ilk sırada yer alan bir site sonsuza kadar pozisyonunu koruyamaz. Bazı anahtar kelimelerde var olan yoğun rekabet ve sürekli artan site kirliliğinin yanı sıra diğer sitelerin Arama Motoru tarafından daha uygun bir sonuç olduğu yargısı verildiği takdirde sıralama değişecektir. Yani kimse 1. sırada olmayı her zaman garanti edemez.

Şonuçta Arama Motoru Optimizasyonu, profesyonel şekilde yapıldığı takdirde websitenizi iyileştirip size kazanç sağlayabileceği gibi bir çok yanlış bilinen yöntemin uygulanması ile sitenize zarar vererek Google Arama Sorgularından dışlanarak Sandbox’a düşmenize de neden olabilir.

SEO hakkında daha fazla bilgi için Google tarafından Türkçe olarak sunulan Arama Motoru Optimizasyon Başlangıç Rehberi‘ne buradan ulaşabilirsiniz.

1 Comment

Post a Comment