Top

Favicon Nedir ve Favicon Nasıl Oluşturulur?

sem sector faviconFavorites icon kısaltması olan Favicon, Websitesi, URL veya Yer İşareti ikonu olarak Türkçeye çevrilebilir. Adres satırında, favoriler menüsü ve sık kullanılanlarda gözüken favicon ayrıca websitelerin ve markaların kullanıcılar tarafından bilinilirliğini arttırarak daha profesyonel ve güvenilir gözükmelerini sağlamaktadır. Böylece belli bir oranda websitelerine Doğrudan Trafik sağlanabilmektedir.

Genellikle 16×16 piksel boyutunda tercih edilen favicon görsellerinin hareketli olanları da kullanılmaktadır. Ancak bazı tarayıcıların desteklememesi ve farklı bağlantılardaki kısa süreli de olsa uzun yükleme zamanı gerekçesiyle SEO uyumlu olmayacağı düşünülerek animated örnekler pek kullanılmamaktadır. Yine farklı bir kullanım olarak isterseniz websitenizin her bir sayfası için de ayrı ayrı faviconlar oluşturabilirsiniz.

Genellikle .ico olarak bilinen uzantısının yanında şeffaf bir arka yüzey kullanmak istediğiniz takdirde tercih edeceğiniz ve artık tüm tarayıcılar tarafından da kabul edilen .gif veya .png resim formatları ile de ikonunuzu oluşturabilirsiniz.

Her hangi bir eklenti kullanmadan kendiniz websitenize bir favicon eklemek istiyorsanız oluşturacağınız görseli sunucunuza yüklemeli ve websitenizde –  – gibi bir dosyanın olması ayrıca index sayfanıza da HTML kodu içerisinde <head> etiketinin altına – <link rel=”shortcut icon”  href=”http://example com/myicon.ico” /> – gibi bir ekleme yapmanız gerekmektedir.

Websiteniz için ücretsiz olarak favicon.ico oluşturabilmek için yardım alabileceğiniz siteler aşağıdaki gibidir.

http://www.degraeve.com/favicon/

http://www.favicon.cc/

Son olarak WordPress kullanıcılarının kullanabileceği “WordPress Favicon Plugin” eklentisine bu adresten, Joomla kullanıcılarının kullanabileceği “Joomla Favicom Extension” eklentisine de şu adresten ulaşabilirsiniz.

4 Comments
 • Adem Altan
  21/02/2013 at 15:04

  Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Müsade ederseniz ben de konu ile ilgili ufak tanıtım yapmak istiyorum.

  Favicon oluşturmak için suub.net sitemizi de ziyaret edebilirsiniz. favicon hakkında bilgi ve oluşturucu hakkında detaylı bilgi mevcuttur.

 • Bayram Ali
  16/11/2013 at 18:27

  Merhaba
  benim sitemin faviconu su an var görünüyor fakat andorid telefonlarda tarayıcılardan girdiğimiz zaman yer işareti ekle veya favorilere ekle gibi seçeneklerde favicon çıkmıyor farklı sitelerde geliyor mobil sitesi olanlar ve olmayanlar olarak karşılatırdığımda ise bir fark görmemekteyim yardımcı olabilir misiniz?
  İyi çalışmalar

 • Yapracık Kombi Teknik Servisi
  29/02/2016 at 23:28

  teşekkürler..

Post a Comment