Top

What is Adwords Quality Score?

Adwords Kalite Puanı Nedir

What is Adwords Quality Score?

Google Adwords Kalite Puanı

Kalite puanı (Quality Score), Google Adwords tarafından kampanyanızda yer alan reklamların sıralamasını ve her bir tıklama başına ödeyeceğiniz miktarı belirlemek için kullanılan ve bu reklamların, anahtar kelimelerin ve açılış sayfalarının, yapılan arama sorgusu ile alakalı olup olmadığının bir ölçüsüdür. Kalite puanı 1 ile 10 arasında puanlanmaktadır, 10 üzerinden 10 almış gözüken anahtar kelimeniz en yüksek kalite puanı almış, 10 üzerinden 1 almış olan kelimeniz ise alakasız olarak belirleniz en düşük kalite puanı almıştır. Anahtar kelime kalite puanları tıklama başı maliyetleri ve reklam gösterim sıralamasını etkileyen faktörlerden birisidir. Her nasıl yüksek kalite puanına sahip anahtar kelimelerin TBM‘i düşüp daha iyi reklam konumu elde edecekler ise, düşük kalite puanına sahip kelimeler tam tersi şekilde fazla TBM’i ile alt sıralarda gösterilecektir. Bu sebeple kampanyanın sahip olduğu anahtar kelimelerin kalite puanının yükseltilmesi kampanya başarısını olumlu olarak etkileyecektir.

Kalite Puanı Nasıl Öğrenilir?

Anahtar kelime kalite puanını Google Adwords hesabındaki “Anahtar Kelimeler” sekmesinde bulabilirsiniz. Varsayılan olarak sütunlarda yer almıyor ise “Sütunları Özelleştir” sekmesinde yer alan “Öznitelikler” altındaki “Kalite Puanı“na tıklayarak sütunlarınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca “Durum” sütununda  her bir kelime için yer alan Ad disapproval bubble konuşma balonu üzerinden de kalite puanı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Kalite Puanını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Genel olarak kalite puanını etkileyen belli başlı faktörler aşağıdaki gibidir, ancak bir çok reklamveren tüm kampanya koşullarının doğru ve kabul edilebilir olmasına rağmen “Düşük kalite puanı yüzünden reklamlar nadiren gösteriliyor” ve “İlk Sayfa Teklifi Tahmini Altında” gibi nedenlerden dolayı reklamlarının yayınlanmadığı şikayetinde bulunmaktadır. Bu noktada Google Adwords’ün  “açık artırma” bazlı bir reklam sistemi olduğunun ve sistemin en önemli hedefinin Google üzerinden yapılan sorgularda en alakalı sonuçları (organik ve ücretli) göstermek olduğunun unutulmaması gerekir. Bu sebepten dolayı Adwords kampanyasının başarısı, sistemin kurmuş olduğunuz yapının ne kadar “alakalı” olduğunu belirlemesi ile ilgilidir. Aşağıdaki kriterler ve genel olarak kurgulanacak en alakalı Adwords kampanyası yüksek kalite puanına sahip olacaktır.

 • Genel Tıklama Oranı
 • Genel kampanya yapısı
 • Hesap geçmişi
 • Anahtar kelimenin geçmiş tıklama oranı
 • Görünen URL’nin geçmiş tıklama oranı
 • Açılış sayfasının alaka düzeyi ve kalitesi
 • Anahtar kelime ve reklam alaka düzeyi
 • Anahtar kelime ve arama alaka düzeyi
 • Coğrafi hedefleme ve performansı
 • Reklamın bir sitedeki performansı
 • Hedeflenmiş cihazlar

Kalite Puanı Gerçekten Önemli Midir?

Adwords Kalite Puanı

Adwords üzerinden reklam yapmaya yeni başlayanlar için önemli olabilecek kalite puanı, asıl dikkate alınması gereken diğer faktörler arasında çok fazla üzerinde durulması gerekmeyen bir veriden ibarettir.

Özellikle yeni açılmış veya yeni yayınlanmaya başlamış olan Adwords hesaplarında yukarıda belirtilen faktörlerde yer alan hesap geçmişi verilerinin elde edilmemiş olduğundan düşük kalite puanları görülmesi normaldir. Kampanya içerisinde istenilen iyileştirmelerin yapılması ile belli bir süre sonra doğal bir şekilde kalite puanlarının yükselmesi beklenmektedir. Ancak bu noktada en önemli noktayı tekrar belirtirsek, asıl dikkat edilmesi gereken kesinlikle kampanyanın ALAKA düzeyidir.

Google üzerinden arama yapan kişiler, kullandıkları anahtar kelimeleri reklam metinlerinizde BOLD olarak görüp tıkladıklarında ilgili mesajın yer aldığı sayfaya ulaşmaları son derece önemlidir. Ayrıca düzenli harcama yapan ve detaylı olarak kurgulanmış bu alaka düzeyi yüksek kampanyaların ileriki dönemlerinde ilk başlarda eklediğinizde düşük kalite puanı alan kelimelerin artık çok daha yüksek puanlar aldığını görebildiğiniz bir durumla karşılaşmanız da olasıdır. Bu konu bir çok farklı tartışmaya konu olsa da, ne kadar iyi bir kampanya kurgusu oluşturup ne kadar uzun süre aktif olarak reklam vermeye devam ederseniz Google tarafından karşılığını alacağınız aşikardır.

Sonuç olarak Adwords kampanyalarına profesyonel bir bakış açısı ile ele aldığınız vakit zamanla Anahtar Kelime Kalite Puanı üzerinde durmanız gereken en son verilerden biri haline gelecektir.

Adwords Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

1 Comment
 • yasinoglu nakliyat
  02/12/2015 at 10:09

  Süper bir paylaşım iyi bir sunum olmuş yararını gördük

Post a Comment