Top

Yandex Arama Motoru

Yandex Cumhuriyet Bayramı

Yandex Arama Motoru

Yandex (Yet Another Indexer – Bir Dizin Oluşturucu Daha) Rusçada “Яndex” şeklinde yazılır. “Я” harfi (“Ya” diye okunur) Kiril alfabesine özgü bir harftir ve İngilizcede birinci tekil şahıs “ben” zamirini ifade eden “I” harfine karşılık gelir. Arama Motorları Tarihi sunumuzdan Yandex ve diğer arama motorlarının tarihsel gelişimini inceleyebilirsiniz.

Yandex Cumhuriyet Bayramı

Yandex Cumhuriyet Bayramı


Yandex Atatürk'ü Anma ve Spor Bayramı

Yandex Atatürk’ü Anma ve Spor Bayramı

Rus internet devi Yandex Mart 2013 Liveinternet rakamlarına göre Rusya’nın arama motoru sektöründe yüzde 61.9’luk payla liderliğini korumaktadır. Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Beyaz Rusya gibi Kiril alfabesi ve Slav dili konuşan ülkelerin ardından 2011 yılında farklı bir pazar olan Türkiye’ye girmişti. Bu süre içerisinde online ve geleneksel medya üzerinden tanıtım faaliyetlerine girişen Yandex, yayınladığı reklamlar, düzenlediği ödüllü yarışmalar, futbol kulüpleri ve bazı haber siteleri ile yaptığı anlaşmalarla kendinden söz ettirmeye başladı. Her ne kadar olumlu ve olumsuz eleştiriler de alsa da Yandex, Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini medya sektöründe deneyimli işadamı Mehmet Ali Yalçındağ‘a vererek Eylül 2011’de açtığı İstanbul ofisinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Yandex İstanbul Ofisi

Yandex İstanbul Ofisi

Türkiye’ye verdiği önem çerçevesinde diğer arama motorlarının Türkiye’de yapmadığı ürün geliştirme adına yatırımı, Yandex “Trafik Bilgisi” ve “Panoramik Görünüm” ile başlatmış oldu. ve Türkçeleştirdiği uygulama ve algoritmasının yanı sıra gerek taraftarlara özel BJK-Yandex, FB-Yandex ve GS-Yandex ile Türkçe web tarayıcı Yandex.com.tr özel web tarayıcısı ile Türk kullanıcılarının ilgisini üzerine çekmeyi başardı.

Türkiye’de pazarın hakimi olan Google’ın arama motoru reklamcılığı ile elde ettiği gelir ve buna karşılık ödemediği vergi konusunda yıllardır süren tartışma ve negatif algıya karşılık, Yandex Türkiye Ülke Müdürü “Alisher Hasanov” bu durumun farkında olarak; “Yandex olarak biz başından beri Türkiye’yi anlamaya çalışan, vergisini ödeyen, kanunlara saygılı ve buradaki kurallar çerçevesinde hareket eden bir yapı olarak hizmet vermeyi amaçladık. Böyle de sürdürmek istiyoruz.” açıklamasını yaparak rakiplerine karşı kendilerini konumlandırmaktadır.

Google’ın tüm dünyada olduğu Türkiye’de de son derece popüler olmasının yanı sıra Bing ve Yahoo gibi diğer büyük arama motorlarının Türk kullanıcılara yönelik pasif durumu Yandex’in bu pazarda 2. en büyük oyuncu olmasının yolunu açmıştır. Nitekim StatCounter verilerine göre Yandex Türkiye, Bing’i geçerek fazla kullanılan ikinci arama motoru konumuna yerleşmiştir.

 Türkiye Arama Motoru Sıralaması

Rusya’nın lider arama motoru olan Yandex aynı zamanda en çok tıklanan site konumuda elinde bulunduruyor, bu noktada Yandex’in sadece arama değil, e-posta, analytics, browser, harita, trafik ve haber gibi bir çok diğer hizmet ve servislerinin başarısı son derece önemlidir. Elbette ki Google’ın karşısında pazardan belli bir pay alabilse de bir çok Türk kullanıcı da Yandex’i arama motorundan daha çok sunmuş olduğu bu servisleri kullanmaktadır. Bu noktada Yandex tarafından sahiplenilen yerelci ve yenilikçi anlayış ile Türk kullanıcılarına yönelik farklı hizmetler sunmaktadır. Ayrıca yapmış olduğu marka bilinirliliğini artırmaya yönelik çalışmaların ardından Google Adsense ve Google Adwords servislerine alternatif ve hatta bu servisleri kullananlar tarafından şikayet edilen konulara çözüm getirerek sunacağı kendi servisleriyle Yandex, SEM alanında da önümüzdeki dönemde de çıkışına devam edecektir.

1 Comment

Post a Comment