Top

Google Görüntülü Reklam Ağı Nedir?

Google Görüntülü Reklam Ağı Nedir?

google-reklam-agi

Google Görüntülü Reklam ağı önceki adıyla Google İçerik Ağı; resim, zengin medya veya video gibi AdWords reklamlarının yer aldığı büyük bir web sitesi topluluğudur. Google Görüntülüğü Reklam Ağı aralarında Google Haritalar, Blogger, Youtube, Gmail ve bir çok ünlü ve yüksek trafikli sitelerin yer aldığı toplam internet kullanıcılarının %80’inden fazlasına ulaşan büyük bir topluluktur. Bu ağ üzerinden hangi ünlü websitelerine ulaşabileceğinizi görmek için “Google Display İle Reklam Verebileceğiniz Ünlü Siteler” başlıklı yazımınızı inceleyebilirsiniz.

Google Görüntülü Reklam Ağı Avantajları ve Dezavantajları

google video reklamlarArama motorlarında kullanıcılar belli bir bilgiyi aradıkları zaman reklamlarınızı gördüklerinde doğrudan ulaşmak istedikleri konu ile alakalı bir sonuca ulaştıkları takdirde Adwords reklamınız etikili bir şekilde hedef kitlenize ulaşacaktır. Google Display Network’te ise kullanıcalar genellikle bilgi aramak yerine siteler üzerinde farklı konular arasında dolaşırken reklamlarınıza bu websitelerin Google reklam alanı kabul edilen yerlerinde reklamlarınızı görüp mesajınıza maruz kalacaklardır. Bazı websitelerinin Google Adsense üzerinden para kazanmak amacı ile sayfa içerisine rahatsız edici şekilde reklam alanları eklemeleri ve diğer reklam kullanımları ile oluşan görsel kirlilik arasında sizin reklamızında olumsuz olarak etkilenebileceği unutulmamalıdır. Buradaki en önemli nokta, içerik reklamlarında metin reklamları haricinde, hareketli banner reklamlar ve video reklamlar kullanarak gerek markanızın bilinirliliğini gerek ise farklı mesajları bu tür reklamlar aracılığyla kitlelere ulaştırabilmenizdir. En doğru şekilde ve profesyonel olarak hazırlanacak Google İçerik Reklamları, online pazarlama faaliyeti olarak müşteri bağlılığı oluşturmak, marka bilinirliği yaratmak isteyen yani branding hedefleyerek markalaşma yolunda olan websitesi ve kurumlar için son derece etkili olarak kullanılabilir.

Google Görüntülü Reklam Ağı Kampanya Türleri

İçerik Hedefli Kampanyalar: Seçeceğimiz anahtar kelimeler ile sitelerin otomatik olan hedeflendiği kampanyalardır. Google teknolojsi otomatik olarak kampanyanıza eklediğiniz kelimelerin geçtiği siteler ve bu sitelerin en uygun sayfaları seçerek reklamlarını gösterir. Bu kampanya türünde ayrıca istenilen konuya yönelik hedefleme de yapılabilir. Görüntülü Reklam Ağı Anahtar Kelimeleri

Yerleşim Hedefli Kampanyalar: Reklamların gözükmesini istediği siteleri seçebildiğiniz, site hedefli kampanyalardır. Reklamınızın gözükeceği websitelerini seçerek sadece buralarda yer alabilirsiniz.

Google Yeniden Pazarlama Kampanyaları: Websiteniz üzerinden sunduğunuz ürün veya hizmetlere daha önceden ilgi duymuş kişilere tekrardan ulaşabileceğiniz bir kampanya türüdür. Bir çok farklı hedefleme yapabileceğiniz Google Remarketing kampanyasında gerek sitenizde belli bir sayfaya ulaşmış gerek ürün satın almış gerek ise reklamınıza daha önce tıklamış kişileri hedefleyebilirsiniz. Remarketing kampanyaları hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Gelişmiş Kampanyalar: Hem belli sitelerin seçilip hem de anahtar kelimelerin eklendiği, konu ve demografik hedefleme ile remarketing özelliğinin birarada kullanıldığı kampanyalardır. Google tarafından yapılan en son değişiklik olan “Google Adwords Enhanced” özellikleri ile tüm özellikleri bir arada hatta aynı kampanyada farklı reklam grupları AdwordsSeçtiğiniz Yer almak istediğiniz siteler içerisinde, kampanyanıza eklediğiniz anahtar kelimelerin geçtiği sayfalarsa reklamlarınız gözükür.

Bunların haricinde mobil cihazlara yönelik farklı reklam boyutları ve farklı özellikler olan Mobil Kampanyalar da oluşturabilirsiniz.

Google Görüntülü Reklam Ağı Ödeme Seçenekleri

google metin reklamlarGDN hedefli kampanyalarda arama kampanyalarında olduğu gibi tıklama başı ödeme (CPC) seçeneğinin yanı sıra, reklam gösterilmesi üzerinden ödeme yapılabilen bin gösterim başı maliyet (CPM) seçeneği yer almaktadır. Ayrıca kampanyanızda dönüşümleri hedefliyorsanız, bu amaca uygun daha iyi optimizasyon sağlamak için dönüşüm hedefli ödeme (CPA) seçeneği de aktif hale getirilebilir.

Rich media tarzında görüntülü reklamlar ile hedef kitlenize daha kolay ve etikili olarak erişebilirsiniz.

1 Comment

Post a Comment