Top

Google Tag Manager Nedir – Nasıl Kullanılır?

google-tag-manager-nedir

Google Tag Manager Nedir – Nasıl Kullanılır?

Google Tag Manager, Google’ın bütün ürünleri ve diğer izleme kodlarını tek bir çatı altına toplayan ücretsiz ve kullanışlı bir kod sistemidir. AdWords, Google Analytics, Dönüşüm Kodları, DoubleClick, Google Webmaster Tools, Yandex Metrica, Sociomantic, Gemius, AppNexus, Comscore, Visual Website Optimizer, Floodlight ve diğer 3. taraf etiketlerini veya özel etiketleri ekleme ve güncelleme işlemlerini site kodunu düzenleyerek yapmak yerine Google Etiket Yöneticisi arayüzü yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntem hataları azaltır, web geliştiricisiyle çalışma zorunluluğunuzu ortadan kaldırır ve yeni özellikler veya içerikleri sitenize hızla yerleştirmenizi sağlar. Google Etiket Yöneticisi sitenizdeki etiketlerin sayısını azaltmaz, ancak bu etiketleri yönetme işini basitleştirir. Google Etiket Yöneticisi eşzamansız bir etikettir. Bu nedenle, çalıştığında diğer öğelerin sayfada görüntülenmesini engellemez.

Tek bir Google hesabından birden fazla Google Etiket Yöneticisi hesabı oluşturabilir ve/veya yönetebilirsiniz.

Google Tag Manager yapı olarak Account > Container sistemini kullanır. Yani tüm sayfalara tek bir Google Tag Manager kodunu koyduktan sonra Container’ları “yalnızca şu sayfada çalışsın” kuralı koyabiliyorsunuz.

Google Etiket Yöneticisinin bir diğer özelliği de kullanıcılara farklı yetki atayabilmeniz. Hesap yöneticileri (admin), sadece görüntüleme yetkisi olanlar ( read only ) veya IT düzenleyici yetkisine sahip kullanıcılar da oluşturabilirsiniz.

Google Tag Manager Yükleme ve Kurulum

Etiketlerinizi Google Etiket Yöneticisi’ni kullanarak yönetmeye başlamak için:

Bir Google Etiket Yöneticisi hesabı oluşturmak için (veya mevcut bir hesaba erişmek için) https://tagmanager.google.com adresine gidin.
Siteniz veya uygulamanız için bir kapsayıcı oluşturun.
Kapsayıcı snippet’i sitenize ekleyin.
Tüm sabit kodlu etiketleri (ör. AdWords veya DoubleClick etiketleri) sitenizin kaynak kodundan Google Etiket Yöneticisi’ne taşıyın.

Google Analytics’i Tag Manager Yoluyla Eklemek

Google Etiket Yöneticisi’nde, “Etiket Oluştur”u seçin ve sonra Analytics etiket şablonunu seçin.
“Universal Analytics”i seçin.
Etiketinizi adlandırarak yapılandırın “GA Sayfa Görüntüleme” olarak adlandırabilirsiniz.
Ardından, Analytics mülk kimliğinizi veya gaProperty değişkeninizi ekleyin. (Analytics hesabında UA-***** yazan yeri bulabilirsiniz)
İzleme Türü’nü Sayfa Görüntüleme olarak seçin.
Etiketi tetikleyici olarak “Tüm Sayfalar”ı seçin.

Google Tag Manager’da bir scriptin çalışıp/çalışmadığını Debug ( Hata ayıklama modu )arayüzünden takip edebiliyorsunuz. Ayrıca sitenizdeki kodların kontrolü ve çalışıp çalışmadığını görmek için Google Tag Assistant Chrome Eklentisini Kullanabilirsiniz.

No Comments

Leave a Reply