Top

Google + Project

googlr plus nedir

Google + Project

Geliştirdiği bir çok hizmet ve sürekli kendini yenileyen bir çok uygulamasının yanında sosyal medya alanında da söz sahibi olmak isteyen Google, arama sonuçlarına eklediği Google Plus özelliği ile entegre kendi sosyal paylaşım platformu Google + Projesini kullanımımıza sundu.

Her ne kadar en büyük rakibi Facebook ile karşılaştırılsa da, temelde sunduğu sade arayüzü, profilleri gruplandırma ve kullanım kolaylığı ile “Gerçek hayattaki paylaşım web’e uyarlandı.” sloganıyla kendini ayrıştırmaya çalışıyor. Elbette yeni olarak getirdiği Videoyla grup sohbeti gibi özellikler Facebook tarafından Skype üzerinden yapılan yeni anlaşma ile anında karşılık buldu. Ayrıca yıllardır Facebook üzerinden arkadaşları ile sosyalleşen kullanıcıların bu kişileri Google +‘ya aktarmaları için ortaya çıkan Facebook Friend Exporter eklentisi de Faceook tarafından anında engellendi.

Google + Projesi her ne kadar Facebook’un egemenliğine gölgesinde kalmasına rağmen, diğer  kullanmak istemeyenler veya alternatif sosyal paylaşım alanları arayanlar ile yenilikleri takip eden ve Friendfeed, Delicious gibi benzer platformların özellikleri bir arada kullanmak isteyenler için şimdilik popülerliğini korumakta. Ve en önemli özelliğinden biri ise ağırlıklı olarak üzerinde durdukları mobile kullanıma olan son derece kolay uyumu.
Bu yeni hizmeti kullanmaya başlayacakların işlerine yarıyacak bir kaç özellik ise şu şekilde;

  1. İçerik Paylaşımı: Kolay arayüzü sayesinde arkadaşlarınızla paylaşmak istediğiniz resim, video, konum veya durumuzunu çok basit şekilde sürükle bırak veya tek tıkla halletmeniz mümkün. Ayrıca yazınızda dikkat çekmek istediğiniz kısımlara kalın, yatay veya üzeri çizgili vurgu yapabilirsiniz.
    • Kalın yazmak için kelimeden önce ve sonra * koymalısınız.
    • Yatay yazmak için kelimeden önce ve sonra _ koymalısınız.
    • Üzeri çizgili yazmak için kelimeden önce ve sonra   koymalısınız.

  1. Friend Circles:En eğlenceli olduğu söylenen kısım ise arkadaş listenizi bir çok ayrı kategori içerisine eklemeniz mümkün. Ekleyeceğiniz kişileri Gmail, Hotmail veya Yahoo e-posta adreslerinizden otomatik çekebilir veya tek tek kendinizde girebilirsiniz. Her hangi bir kategoriye eklemek istediğniz kişiyi tutup sürükleyerek kolayca etiketleyebilirsiniz. Ayrıca yapacağınız içerik paylaşımlarını belli kategorilerdeki arkadaşlarınızın görmesini istiyorsanız sadece o kategoriyi de seçebiliyorsunuz. Veya paylaşımızda arkadaşınızı mı etiketlemek istiyorsunuz, o halde ” @ veya + ” koyduğunuz takdirde çıkan listeden ilgili kişiyi de seçebilirsiniz.
  1. Google+ Hangouts – Videolu Grup Sohbeti:Diğer önemli bir özellik ise bir çok kişi ile aynı anda görüntülü arama üzerinden 10 kişiye kadar sohbet etme imkanını vermekte.
  1. Google Plus Id: Son olarak Google’ın güvenlik gerekçesiyle spamları önlemek için sunmadığı kendinize kısa URL Vanity adresini ise bu adrese girerek oluşturabilir ve arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz.
En çok merak edilen konulardan biri ise Google’ın bu hizmeti reklam alanıyla nasıl sunacağı, Faceook Ad gibi demografik hedefleme sunan bir yapıyı Adwords ile birleştirdiği takdirde son derece kullanışlı ve başarılı bir sistem yaratabilir. Şimdilik bu konuyla ilgili her hangi bir açıklama yapılmadığı için reklam konusu hala muğlak bir durum.

Ayrıca bu profillerin sadece kişisel kullanıcılar için değil yine Facebook Fan sayfaları gibi kurumlara yönelik olarak nasıl şekilleneceği de ayrı bir merak konusu.

Bu konuyla ilgili Google’ın Product Manager Christian Oestlien tarafından yayınlanan video da ise Google+ profili oluşturmak için marka ve firmaların acele etmemesi gerektiği, bireylerin sosyal paylaşımı ile kurumsal kimliklerin sosyal medya kullanımının farklı olduğu ve firmalara özel ayrı bir yapının gelecek zaman içerisinde yaratılacağından bahsediyor.

Öyle ki hala beta aşamasındaki projenin geri bildirimler ve geliştirme çalışmaları sonucunda önümüzdeki günlerde yeni özellikler ile çok daha popüler olacağı görülüyor.

 Google+ Plus

No Comments

Leave a Reply