Top

Google Images Search Features

Google Resim Arama Özellikleri

Google Images Search Features

Google arama motorunun normal web arama sonuçlarından sonra en çok kullanılan arama özelliği olan “Görsel Aramalar” sadece aradığınız kelime ile ilgili benzer resimleri göstermekten çok daha detaylı sonuçlar elde etmenizi sağlayabiliyor. İster rengine isterseniz boyut, dosya türü veya yüklenme zamanına göre seçenekleri düzenleyerek aradığınız resmi Google Görsel Aramalar ile kolayca bulabilirsiniz. Aşağıda belirtilen belli başlı özellikler haricinde daha detaylı arama yapmak için Gelişmiş Arama seçenğini kullanabilirsiniz.

Öncelikle Google Görsel Arama ekranında yeni eklenen özellikler farklı arama seçenekleri sunuyor. İster bulmak istediğiniz görselin adını yazarak arama yapın isterseniz de diğer sitelerde gördüğünüz bir resmin URL adresini kopyalayın veya görseli yükleyerek Google’ın benzer resimleri bularak size göstermesini sağlayın.

 Başlangıçta kullanabileceğiniz diğer bir özellik ise; standart olarak önerilen ve  her hangi bir tercih yapmadığınız takdirde otomatik olarak ” Orta ” düzeyde tanımlanan güvenli arama seçeneğidir. Aradığınız görsellere daha rahat ulaşmak için bu özelliği yüksek seviyeye getirebilir veya tamamen kapabilirsiniz.

 

Her hangi bir görsel aramasında sadece vesikalık veya yüz resmini mi görmek istiyorsunuz hatta ünlü bir kişinin portre fotoğrafını veya sadece çizim şeklindeki görsellerini mi arıyorsunuz, işte “Google Görsel Resim Türü” arama özelliği tüm bu isteklerine göre sonuçlar getiriyor. Ayrıca isterseniz aşağıdaki linkleri de kopyalayıp yapıştırarak bu sonuçlara ulaşabilirsiniz.

  • http://images.google.com/images?q=atatürk&imgtype=face
  • http://images.google.com/images?q=atatürk&imgtype=lineart

Aradığınız görselin siyah beyaz yada sadece belirli renklerdeki sonuçlarını görmek için ise renk seçeneğini kullanarak aramalarınızı özelleştirebilirsiniz.

En son haberler veya geçmiş tarihte yaşanmış bir olay hakkında bir görsel mi arıyorsunuz? Tarih kısıtlaması yaparak ilgili görsellerin yüklenme veya güncellenme zamanlarına göre arama yaparak isteğinize ulaşabilirsiniz.

Websitenize eklemek isteğiniz bir icon veya sunumda kullanmak için küçük boyutlu veya yüksek çözünürlükle bir görsel arama için ise “Boyut” arama özelliği kullanarak hatta aradığınız boyutu birebir yazarak arama yapabilirsiniz.

Google Resim Arama Özellikleri

No Comments

Leave a Reply