Top

Google Adwords IP Exclusion ip Filtre

adwords ip engelleme

Google Adwords IP Exclusion ip Filtre

Google Adwords kampanyaları içerisinde çok fazla dikkat edilmeyen ancak ufak büyük tüm kampanya kurguları içerisinde bir şekilde kullanılması olumlu olacak IP dışlaması, gerek bütçenizi gerek ise elde edeceğiniz sonuçları etkileyen bir özelliktir. IP filtrelemesi sayesinde gereksiz yere, kötü amaçla veya denemek için yapılan tıklamalardan kurtularak bütçenizi korursunuz, ayrıca yine denemek amacı ile yapılan sorgularda gözükmeyerek tıklama oranınızı (CTR) artırarak kampanyanıza olumlu geri dönüş sağlarsınız.

Engellenmiş bilgisayarlardan yine de reklamları kontrol etmek isteyenler olacaktır, bunun için arama sorgusu veya sitelerde reklamı göstermek yerine Adwords aracı kullanılabilir. Dışlanan IP’ler üzerinden gösterimi kısıtlanan reklam gösterimleri sonucunda kampanyanız içerisindeki bu reklamları Adwords içerisinde yer alan “Reklam Önizleme ve Teşhisi” aracı ile kontrol edebilirsiniz.

IP Filtrelemesini Neden Kullanılmalıdır?

 • Kendi bilgisarınız veya firma/kurum içerisinden gelen gereksiz gösterim ve tıklamalardan kaçıranak çok daha verimli kampanya verileri elde edebilirsiniz.
  • Firma içerisinde kullanılan IP’leri teknik departmandan, kendi IP adresinizi ise şu adresten öğrenebilirsiniz.
 • Ayrıca bir şekilde bilgi sahibi olduğunuz rakip firma IP’lerini de block ederek erişimlerini kısıtlayabilirsiniz.
  • Belli ölçüde sizin casusluk özelliğinize kalmış bir durum ancak her ne kadar karşı tarafın kullandığı e-mail gönderim altyapısı ile bağlantılı olsa da,  rakip firmanın “Newsletter” servisine üye olarak size gelen maillerin “Header” kısmından ilgili bilgiyi bulmaya çalışabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz araca buradan ulaşabilirsiniz.
 • Ayrıca yine belirlediğiniz farklı kaynaklar üzerinden gelen “invalid clicks” veya kötü niyetli tıklama yapıldığını düşündüğünüz IP’leri de filtreleyerek bu gibi olumsuz durumlardan kurtulma şansı yakalayabilirsiniz.
 • Elbette tüm bu IP Filtreleme işlemleri sabit IP adresi kullanıldığı varsayılarak doğru sonuç verecektir.

Adwords IP Dışlaması Nasıl Yapılır?

Google Adwords kampanyanızda arama ve görüntülü reklam kampanyaları gibi tüm kampanya türleri için geçerli olan IP dışlamasını kullanmak için üst navigasyon kısmından “Kampanyalar” sekmesine tıkladıktan sonra filtrelemeyi kullanmak istediğiniz kampanyayı seçmelisiniz. Unutulmamalıdır ki IP dışlaması kampanya bazlı olarak yapılabilmekte, her bir kampanya için ayrı ayrı yapılmalı ve eklenilen kampanya altındaki tüm reklam grupları ve kelimeleri etkileyecektir.

Seçilen kampanyanın “Ayarlar” seçeneklerinin aşağıda görülen gibi en alt kısmında yer alan “Hariç tutulan IP’ler” ve “Düzenle” alanına tıklayınız.

Adwords IP filtreleme

Açılan ekranda kısıtlamak istediğiniz IP’leri her bir satıra ekleyerek kaydettiğiniz takdirde bu kampanya belirttiğiniz IP’lere engellenmiş olacaktır.

Adwords IP exclusion

1 Comment
 • livaseo
  01 February 2016 at 10:09

  Bilgi için teşekkür ederim ancak iyi güzelde statik ip? Yani Türkiye de modeme bir reset atmak demek, sıfır cillop gibi bir yeni ip adresi almak demektir ? ben milyonlarca ip yi filtrelesemde rakibimin yeni aldığı/alacağı ip adresi 1.000.000/1 bile denk gelmeyecektir neden mi? Türkiye havuzunda 312 milyon statik ip bulunmaktadır . Peki hadi diyelim o 1 milyonda denk getirdik engelledi reset tuşu var ? adam resetleyecek ? Hadi onuda geçtik ya bu filtrelediğim 1 milyon adresten kaçtanesi benim potansiyel müşterim olabilir ? Lütfen bu ip filtrelemeyi rakipten korunmak için diye belirtmeyin sadece kendi trafiğinizi karıştırmazsınız bu işe, heeee oda kendi modeminizi resetlemiyorsanız 🙂

Leave a Reply