Top

Facebook Conversion Tracking

Facebook ROI

Facebook Conversion Tracking

Facebook Dönüşüm Takibi Nedir? Ne İşe Yarar?

Dönüşüm takibi, Facebook üzerinden yaptığınız reklamların performansını dönüşüm odaklı yani FB reklamlarına tıklayıp sitenize giden kişilerin satın alma, üye olma, sepete ürün atma veya her hangi bir dosya indirmesi ile önemli gördüğünüz bir sayfayı ziyaret etmesi gibi verileri elde edip ölçmenizi sağlamaktadır. Diğer bir açıdan Facebook reklamlarınızın geri dönüşünü ve harcadığınız bütçenin yatırım geri dönüşünü ölçmenize olanak verir.

Facebook Conversion Tracking, Google Adwords üzerinden yapılan reklamlarda da kullanılan Adwords Dönüşümlerini ile benzer mantıkla çalışan bir sistemdir. Raporlar sekmesinden kampanya performansını takip ederek sadece tıklama veya gösterim hedefli kampanyalar yerine, optimize gösterim başına ücret (oCPM) seçeneği ile dönüşüm hedefli kampanya kurguları oluşturabilirsiniz. Dönüşüm takibi, işletmelerin reklamlarını dönüşümü Facebook dışında gerçekleştirme olasılığı daha yüksek kişilere gösterir.

Facebook ROI

Facebook Ad ROI, özellikle e-ticaret siteleri, sitesinden belli bir ürün veya hizmet pazarlayan firmalar ile satış yapan markalar için Facebook reklam harcamalarını performans odaklı değerlendirme imkanı sağlamaktadır. Facebook dönüşüm aracının ve buna uygun kampanya yapılarının en etkili şekilde kullanılması ile Facebook reklamlarının diğer reklam araçları arasındaki önemi artmaktadır.

Facebook Dönüşüm Pikseli Nedir?

Dönüşüm pikseli, Facebook reklam sayfasından sitenizde ölçmek istediğiniz davranışa yönelik sunulan seçeneklerden birini tercih ederek oluşturacağınız Facebook dönüşüm JavaScript kodudur. Elde edilen bu pikseller sitenizde örneğin satış sonrasındaki “Siparişniz Alınmıştır, Teşekkür Ederiz” sayfasına eklendiği takdirde, Facebook reklamlarınız üzerinden gelen bir ziyaretçinin yapmış olduğu bir satın alma ise Facebook reklam panelinde bu veriyi görebilirsiniz. Bu pikselin eklenmesindeki en önemli kural; eğer genel erişime açık bir sayfanın gösterimi ölçülmek istenmiyor ise, kod sayfası kullanıcıların sadece yapılan işlem sonucunda yönlenip erişebileceği ayrı bir sayfa olmalıdır.

Facebook Dönüşümü Nasıl Kullanılır?

Facebook Reklam Yöneticisi alanındaki sol menüden “Dönüşüm Takibi” sayfasını açtıktan sonra sağ üstte bulunan “Dönüşüm Pikseli Oluştur” alanına tıklayın.

Facebook Dönüşüm Takibi

Onayladıktan sonra açılan dönüşüm kodu ayarlarından, uygun bir ad verip ve ölçmek istediğiniz dönüşümün türüne göre; “satış, üyelik, sepete ürün atma, iletişim formu doldurma, sitenizde takip etmek istediğiniz önemli sayfaların görüntülenmesi” gibi kategorilerden birini seçtikten sonra kodu oluşturabilirsiniz.

Facebook Dönüşüm Takibi

En son sayfada karşınıza çıkan Facebook Dönüşüm Kodunu websitenizde dönüşümü ölçmek istediğiniz sayfadaki kod alanına ile arasına yapıştırın.

Kodun doğru şekilde çalıştığını yine aynı sayfadaki “Piksel Durumu” alanında aktif hale geldiğinde doğrulayabilirsiniz.

Son olarak Facebook dönüşümlerini takip etmek için hali  hazırdaki kampanyalar veya yeni kampanyalardaki “Kampanya, Ücretlendirme ve Takvim” sekmesi altında yer alan ayarlardan “Dönüşüm Takibi” kutusunu işaretlemeniz gerekmektedir.

Facebook Conversation

No Comments

Post a Comment