Top

Delete Page on Google

google yazı içerik kaldırmak silmek

Delete Page on Google

Her ne kadar internette en fazla arama sorgusunda çıkmak ve hatta istenilen kelimelerde ilk sıralarda yer alınmak istense de, bir çok kullanıcılar veya firmalar kendileri hakkında çıkan olumsuz veya hoş görmedikleri sayfaların Google’dan silinerek arama sonuçlarında yer almasını istememektedir.

Elbette arama motorlarında en doğru ve etkili şekilde sonuçlarda gözükebilmek için bireysel olarak yapabildiğiniz bir çok adım olduğu gibi bu sonuçlardan çıkmak için de bazı adımlar bulunmaktadır. Google otomatik olarak yeni eklenen ve güncellenen sayfaları indekslediği gibi, silinen sayfaları da otomatik olarak sonuçlardan çıkarmaktadır. Ancak hem bu sürecin çok kısa zamanda gerçekleşmemesi hem de istenmeyen sayfanın farklı bir çok sitede de kopyalanmış olduğu düşünüldüğünde, istenilen sonuca yönelik Google’dan sayfa kaldırmak, sayfa silmek için aşağıdaki adımlar izlenebilir.

1-) Öncelikle istenmeyen bu sayfanın kendi sitenizde mi yoksa başkasına ait bir sitede mi olduğu önemlidir. Eğer söz konusu sayfa kendi websitenize ait ise aşağıdaki adımları izleyerek bunları kaldırabilirsiniz.

 • Google Webmaster: Web Araçları hesabından “Site Yapılandırma > Tarayıcı Erişimi > URL Kaldır” sekmelerine tıklayarak silmek istediğiniz sayfayı girebilirsiniz. 

 • Eğer silmek istediğiniz bir resim dosyası ise, arama sonucundan ilgili resmin “tam boyutlu görseli göster “veya Tam boyut bağlantısını sağ tıklayın ve bağlantı adresini kopyaladıktan sonra yukarıdaki alana girebilirsiniz.
 • Bundan başka yine sitenizdeki her hangi bir sayfa veya alt dosyaları dahil tüm klasörü kaldırmak isterseniz ise, robot.txt dosyanız içerisine Disallow: /wp-admin/ kodunu ekleyebilirsiniz.
 • Yine istemediğiniz sayfanın içerisindeki kısmına  kodunu da ekleyebilirsiniz.
2-) Eğer ki istenmeyen sayfa kendi websitenize ait değil ise bu noktada farklı adımlar izlenmektedir. Öncelikle bu konuda şöyle bir sıkıntı bulunuyor, istemediğiniz bu sayfanın asıl sahibi sayfayı Google’dan kaldırmak istemiyor ise, Google kendi politikalarına ters bir içerik olmadığı veya resmi makamlardan gelen bir yazı görmediği takdirde pek bir işlem yapamıyor. Peki bu noktada Google’dan sayfa silmek için neler yapılmalıdır? Bununla ilgili Google mühendislerinden Matt Cutts‘ın videosunu izleyerek bazı bilgiler edinebiliriz.

 • Elbette istemediğiniz sayfayı Google’a bildirmek için URL Removal Tool aracı üzerinden istek yapabilirsiniz.
 • Ayrıca Google’dan İçerik Kaldırma sayfası üzerinden de bazı bilgiler edinebilirsiniz.
 • Ancak öncelikli olarak istenmeyen sayfanın asıl sahibine doğrudan ulaşıp kaldırılmasını rica etmeniz daha etkili bir sonuç verebilir.
 • Eğer olumsuz bir yanıt alırsanız ve gerçekten bir yalanlama veye kişisel haklarınıza bir saldırı söz konusu ise ilgili resmi makamlar aracılığıyla dava açarak belli bir yaptırımda bulunabilirsiniz.

Bu noktada şöyle bir durum söz konusu ki, asıl kaynakta yer alan sayfayı Google’dan silseniz bile, bu sayfa farklı bir çok websitesi ve sosyal medya üzerinden yayınlanmış yada yayınlanabilecek olabilir ve hepsini tek tek bulmak için zaman harcamalısınız.

 • Son olarak eğer olumsuz bilgiler bir çok konu hakkında farklı kullanıcılar tarafından yazılmış ise bu noktada hele ki bir firma adına bu yazılardan sorumlu iseniz, “Online İtibar Yönetimi“ni etkili bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada ilgili içerikleri hazırlayan kişilerin asıl sıkıntısını öğrenerek doğrudan ilgilenebilir, firmanız veya isminiz adına istediğiniz içeriklerin yer aldığı blog veya sosyal medya araçları üzerinden paylaşımlar yapabilir, böylece Google’da arama yapan kullanıcılar istemediğiniz yazılar yerine kendi içeriklerinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
14 Comments
 • Ahmet Durmuş
  08 June 2012 at 16:03

  Gerçekten çok güzel toparlamışsınız, teşekkürler

  • halil çayırlı
   02 January 2013 at 03:39

   benim iki tane google sayfam oldu ilk açtığım sayfayı silmek istiyorum.son açtığım sayfam kalsın.

 • Halil Çayırlı
  02 January 2013 at 03:41

  evet bu resimdeki benim, bu resmin olduğu facebook sayfasıda benim.

 • Halil Çayırlı
  02 January 2013 at 03:44

  buda benim, dört tanede facebook sayfam oldu.acemilikte sayfalarımı bulamadıkça sayfa açtım ancak bulduktan sonra, o sayfaları silmeyi beceremedim.yardım istiyorum.

 • nina
  10 January 2014 at 12:58

  Merhabe bana yardim ede bilirmisiniz?(bir konuda

 • nina
  10 January 2014 at 13:00

  Merhaba sizinle iletiwim nasil kura bilirim..yardiminiz gerekli..lutfen

 • 234589
  30 June 2014 at 23:35

  g+ dan yanlışlıkla onaylı hesap açtım silmek istiyorum nasıl silebilirim yardım ederseniz sevinirim

 • ali
  04 November 2014 at 11:28

  slm eski içerik kaldırma ve değişen bilgileri kaldırma syfalarından bazı sayfaları sildim değiştirdim ancak diğer arama motorlarında olduğu gibi durduğunu fark ettim. silinen sayfalar da bile bazı bilgileri diğer arama motorunda bulabiliyorum. bu sayfaların tamamen silindiğini değiştiğini diğer arama motorlarında nasıl yapabilirim. lütfen yardımcı olun. çok acil

 • heyrac
  13 November 2014 at 14:40

  Selam.benim resmim arkadawlar tarafindan bir rus sayfasina yerlestirildi.onu kaldirmak istiyorum.ama ne sayfa adminin numarasi nede mesaj bolumu var.resmimi nasil sildire bilirim.onceden tewekkurler. Sayfa.budur

 • ömer vural
  02 September 2015 at 13:03

  biz kaldırttık içeriği mahkeme kararıyla ama hala cache bağlantısı olarak gözüküyor. bu konuda ne yapabiliriz.istek yapıyor site sahibiyle iletişime geçin diyor hala adam kaldırdık diyor…

 • Girişim
  04 October 2015 at 03:51

  Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

 • Murat
  30 August 2016 at 17:10

  Murat yumun adına içeriklerin gogle den tamamen silinmesini istiyorum

Leave a Reply