Top

Competitor Brand KeyWords in Adwords Campaigns

adwords rakip anahtar kelime kullanımı

Competitor Brand KeyWords in Adwords Campaigns

adwords kampanyaların rakip anahtar kelime kullanımı

Google Adwords kampanyalarından en iyi geri dönüşü almak için reklam grupları, anahtar kelimeler ve reklamların en doğru şekilde kurgulanması gerekmektedir. Hem reklamızı maruz kalıp sitenize ulaşan kişilere doğru içeriğe yönlendirmek hem de Adwords yasal koşullarına dikkat etmek gerekir. Kampanyaları oluşturulurken rakibiniz olan firma, marka veya website isimlerini kullanmak hem olumlu hem de olumsuz olarak geri dönüşler sağlayabilir. Öncelikle rakip anahtar kelimeleri sorgusunda sizin reklamınızın da çıkmasını isteyip istemediğinizi belirlemeniz gerekir, bu kelimeler kullanılacak ise kampanya içerisinde doğru olarak yerleştirilmelidir.

Avantajları

 • Rakip anahtar kelimelerini kampanyanızda kullandığınız takdirde eğer ki yüksek sayıda arama potansiyeli var ise, siz de bu sonuçlarda yer alarak arama yapan kişileri sitenize yönlendirebilirsiniz.
 • Sizden haberdar olmayan kişilere rakibin popülaritesi üzerinden ulaşma imkanı yakalar, kendinizi aynı kategoriye yerleştirmiş olursunuz.
 • Eğer ki rakibiniz kendi marka anahtar kelimelerinde reklam yapmıyor ise, doğal arama sonuçlarında son derece zor olan sıralama üstünlüğü yakalamış olursunuz.
 • Sonuç olarak rakibinizin Adwords üzerinden aldığı potansiyel trafiği belli bir oranda bölmüş olursunuz.

Dezavantajları

 • Rakip anahtar kelimelerinin reklam metninde kullanılmadığı takdirde, arama yapan kişiler tarafından tıklamanma sayıları düşük olacaktır.
 • Anahtar kelimeler çoğunlukla alakasız görüleceği için düşük kalite puanı ve yüksek tıklama başı maliyeti oluşturacaktır.
 • Rakibinizin çok fazla arandığı marka kelimelerinde yüksek gösterim ve az tıklama alacağınızdan CTR oranları son derece düşük olacaktır.
 • Sonuç olarak doğru yönetilmediği takdirde kampanya performansınız olumsuz etkilenebilecektir.

Rakip Anahtar Kelime Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle yukarıda belirttiğimiz olumsuz etkilerden dolayı, rakip anahtar kelimelerin yer aldığı reklam grupları ayrı ayrı yapılandırmak son derece önemlidir. Böylece düşük performans alabilecek bu kelimeleri, çok daha başarılı olan kelimelerinizden ayırarak genel kampanya yapısı için doğru bir tercih yapabilirsiniz. Oluşturacağınız ayrı rakip reklam gruplarındaki kelimeleri salt marka adı yerine 2 veya 3 kelimelik farklı sözcük öbekleri ile çeşitlendirebilir hatta tek tek kendi içerisinde de özelleştirebilirsiniz, ve önemli bir nokta olarak bu gruplardaki reklam metinlerinde “Keyword Insertion” kullanmadığınıza dikkat etmelisiniz.

Marka adlarını reklam metninde yer alması sizin insiyatifinizde olsa da, rakibiniz reklamınız üzerinde yaptırımlar uygulayabileceğini unutmamanız gerekir. Ayrıca bazı kelimelerin “Trademark” başvuru yapıldığından, reklam metninde kullanılması engellenmiştir. Eğer ki belli markaların satışını siteniz üzerinden yapıyor ve bu marka adlarını kullanmak istiyorsanız hesabınız için kısıtlamanın kaldırılmasını isteyebilirsiniz, bu konu hakkındaki detaylı bilgili buradan okuyabilirsiniz.

2 Comments
 • Adwords Expert
  26 July 2013 at 05:53

  Many thanks a whole lot for sharing!

 • Uğur Uğurcan
  12 August 2016 at 10:34

  Dezavantajlarını iyi bilen bir kişi avantaja çevirmesini çok iyi bilir ve rakibi üstünden tam anlamıyla prim yapar.

Leave a Reply