Yukarı

Adwords Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

Adwords Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir

Adwords Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

Google Kalite Puanı

Google Adwords kampanyalarında reklamların sıralaması ve tıklama başı maliyetleri belirleyen faktörlerden biri olan Kalite Puanını yükselterek çok daha başarılı kampanya sonuçları elde edebilirsiniz. Adwords Kalite Puanı Nedir? yazısında tanım ve etkileyen faktörler ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kalite puanını etkileyen en önemli faktör tıklama oranıdır (TO), ne kadar yüksek tıklama oranına sahip bir kampanya yapısı kurgular iseniz o kadar yüksek kalite puanı alabilme olasılığınız vardır. Google genel olarak %1,5 altındaki tıklama oranını düşük/başarısız olarak görmektedir. TO, reklamlarınızın toplam tıklanma sayısının toplam görüntülenme sayısına bölünmesi ile elde edileceği için gereksiz gösterimlerden kaçınılmalıdır.

 • Öncelikle arama ve görüntülü reklam hedefli kampanyaları ayırarak her iki kampanyı ayrı olarak ele almanız faydalı olacaktır.
 • Gereksiz tıklamalardan kaçınmak için anahtar kelime seçimlerinde “geniş eşleme” yerine “sıralı ve tam eşleme” tercih edebilir.
 • Tek bir kelimeden oluşan “araba” gibi genel anahtar kelimeler yerine sunduğunuz ürün ve hizmetleri belirtebilecek “2. el göztepe araba” gibi bir kaç kelimeden oluşan kelime öbekleri tercih edebilirsiniz.
 • Reklam gösterimleri tetikleyebilecek olan “izle, indir, video vs.” gibi alakasız kelimeleri “negatif” olarak kampanyanıza ekleyebilirsiniz.
 • Ayrıca görüntülü reklam hedefli kampanyanızda reklamlarınızın yüksek sayıda gösterim aldığı (oyun siteleri vb.) alakasız veya düşük performanslı siteleri tespit ederek, reklam grubu veya kampanya genelinde engelleyebilirsiniz.
 • Google tarafından son dönemde üzerinden fazla durulan coğrafik hedefleme ile mobil ve tablet hedefleme seçenekli kampanyaları ayırarak bunlara özel farklı kampanya kurguları hazırlayabilirsiniz.

Kalite Puanı Nedir

Kampanyanızda yer alan anahtar kelimeleriniz arasında kalite puanı 3/10 ve altında yer alanlar ile ilgili endişe duymalısınız. Eğer ki rakip site ve marka isimleri haricinde işiniz ile alakalı kullandığınız kelimelerde bu kadar düşük seviyede kalite puanlarınız var ise kampanyanızın genel yapısı ile ilgili değişikliklere gitmelisiniz.

 • İlk olarak anahtar kelimelerinizi en alakalı olacak şekilde bölerek tek tek farklı reklam grupları içerisinde gruplandırabilirsiniz.
 • Tüm kampanya için genel tek bir reklam metni kullanmak yerine, her bir reklam grubu içerisinde ilgili anahtar kelimelerin geçtiği birden fazla farklı reklam metinleri oluşturabilirsiniz.
 • Ayrıca gerek tek tek anahtar kelimelere veya gerek ise reklam gruplarındaki reklamlara websiteniz içerisindeki en alakalı sayfanın URL adresini tanımlayabilirsiniz. Hatta bu açılış sayfalarını yeniden tasarlayarak Adwords’te kullandığınız kelimelerin ve mesajların yer aldığı içerikler ile daha etkili hale getirebilirsiniz.
 • Şayet gayet iyi bir şekilde kurgulandığı düşündüğünüz bir kampanyanız ancak sadece bir kaç kelimede düşük kalite puanına sahipseniz bu kelimeleri belli bir süre durdurarak, kampanyanızın diğer alanlarına odaklanıp ileriki dönemlerde tekrar aktif hale getirebilirsiniz.
 • Son olarak en önemli noktalardan biri kampanyanızı iyileştirmek adına “Arama Terimleri” ve “Anahtar Kelime Aracı” üzerinden yeni kelimeler ekleyip, kullanıcılarınızı takip edip daha özel reklam metinleri ekleyip sürekli test etmelisiniz.

Kalite Puanı

Kampanyanızda yer alan anahtar kelimeleriniz arasında kalite puanı 4-6/10 arasında ise ortalama alaka düzeyinde bir kampanya yapısına sahipsiniz ve iyileştirme çalışmalarına kesinlikle devam etmelisiniz. Bu ve bunun altındaki seviyelerdeki anahtar kelimeler için ödeyeceğiniz tıklama başı maliyetler (TBM) o kelime için belirlenen ortalama fiyattan fazla olacaktır.

10 üzerinden 7 kalite puanı almış anahtar kelimeler ise iyi sayılabilecek sınırı yakalamış ve kurgulamış kampanya yapınızın başarılı olduğu ve aynı şekilde devam  etmelisiniz. Bu seviyedeki anahtar kelime için ödeyeceğiniz TBM o kelime için belirlenen ortalama fiyat düzeyinde olacaktır.

Son olarak 8 ve yukarısındaki kalite puanına sahip anahtar kelimelere sahip kampanya yapınız, Google tarafından istenen koşulları doğru şekilde gerçekleştirildiğiniz anlamındadır. Bu noktada verecek olduğunuz tıklama başı maksimum teklifinize göre reklam konumunuz en yüksek seviyelerde yer alma şansı yakalayacaktır. Bu en üst seviyelerdeki anahtar keliemeler için ödeyeceğiniz TBM o kelime için belirlenen ortalama fiyatlardan daha düşük olacaktır.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın