Top
Sitemap Xml Nasıl Olusturulur?

What is Sitemap.xml? How Create Sitemap?

site haritasi görseli

Site haritaları websitesinin sahip olduğu sayfa yapılasını ve taranacak URL’leri gösteren özetlerdir. Sitemap.xml dosyası websitenin tüm diğer dosyalarının bulunduğu ftp alanında bulunması gereken XML biçimindeki site haritası protokolüdür. Bu dosyada sitenizdeki her bir sayfanın son değiştirilme tarihi, değişme sıklığı ve hangi sayfanın değerli olduğunu belirten taranma önceliği gibi bilgiler yer alır.

Örnek bir sitemap.xml dosyası aşağıdaki gibi gözükmektedir.

  
   http://www.google.com.tr/
   2007-10-10
   daily
   0.9
  
  
   http://www.google.com.tr/sitemap.xml
   2007-10-10
   monthly
   0.5
  

Site haritanızı oluştururken kullanabileceğiniz etiketler ve açıklamaları ise şu şekildedir;

Etiket Kullanımı Açıklaması
urlset Zorunlu urlset etiketi sitemizde bulunan tüm linklerin bir kümesidir
url Zorunlu urlset kümesinin her bir elemanı url etiketinde tanımlanır.
loc Zorunlu Sayfanın URL’si. 2048 karakterden az olmalıdır.
lastmod İsteğe Bağlı Sayfanın en son değişme tarihi. YYYY-MM-DD (Yıl, Ay, Gün) formatında olmalı.
changefreq İsteğe Bağlı Sayfanın değişme sıklığı. Alabileceği değerler:
·         always (her zaman)
·         hourly (her saat)
·         daily (her gün)
·         weekly (her hafta)
·         monthly (her ay)
·         yearly (her yıl)
·         never (hiçbir zaman)
priority İsteğe Bağlı Sayfalarınızın öncelik sıralaması. Bu bilgiye göre arama motoru sayfalarınızın taranma sırasını belirler. Varsayalan değeri 0.5 dir. 0 ile 1 arasında değerler alır.

Sitemap.xml Nasıl Oluşturulur?

Site haritası dosyası siteniz içerisindeki URL yapısını belirttiğinden dolayı her bir yeni sayfa eklendiği zaman güncellenmesi gerekmektedir. Manuel olarak hazırlanan sitemap.xml dosyalarında sitenizde yaptığınız değişikliği bu dosyada da belirtmelisiniz, ancak hazır olarak kullanılan eklentiler bu güncellemeyi otomatik olarak yaptığından kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

WordPress siteleri için XML Site Haritası oluşturmaya yardımcı olan Google XML Sitemaps eklentisini inceleyebilirsiniz.

Joomla siteleri için ise farklı varyasyonlardaki Joomla Site Haritası Eklentileri‘ni inceleyebilirsiniz.

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz XML Sitemaps sitesi ve Free Sitemap Generator sitesi üzerinden site haritası oluşturabilir, daha sonra bu dosyayı hosting alanınıza yükleyebilirsiniz.

Site haritanızı hazırlayıp yüklediğiniz zaman sitemap.xml şu şekilde gözükecektir;

http://semsector.com/sitemap.xml

Site Haritası Kaydetme – Sitemap.xml Gönderme

Oluşturulan site haritasının URL adresini robot.txt içerisinde site harita yolu olarak şu şekilde “Sitemap: http://www.siteniz.com/sitemap.xml”  ekleyebilirsiniz.

Ayrıca Google Webmaster, Bing Webmaster ve Yandex Metrica hizmetleri kullanarak site haritası ekleme kısımlarından hazırladığınız sitemap.xml dosyasını arama motoruna kayıt edip gönderebilirsiniz.

Son olarak elbette uygun bir şekilde hazırlanmış site haritası, web siteniz için önemlidir ancak olmaması, sitenizin taranmayıp indekslenmeyeceği anlamına gelmez. Site haritası dosyaları, arama motorlarının sitenizi taradıkları anda belli bir şekilde yol gösterip daha doğru bir indekslenme yapılmasına yardımcı olurlar, yaratılan dosyanın birebir uygulanacağının garantisi yoktur.

6 Comments
 • ali
  07 July 2015 at 18:03

  hocam şimdi aklıma takılan bi soru var bu diyelim ücretsiz sitemap genarator sitelerinden yaptırdım ben her sayfa eklediğimde tekrardan sitemap.xml dosyası oluşturup bunu google kaydetirmek zorundamıyım bu nasıl işliyor sadece ücretsizdemi bu şekilde yada diğer tüm xml oluşturma şeklindede aynı mantık varmı

  • semsector
   15 August 2015 at 18:27

   Sitedeki yeni sayfaları site haritası dosyasında otomotik olarak güncelleyen bir eklenti/yazılım kullanmıyorsanız, bu işlemi el ile kendiniz yapıp dosyayı güncellemelisiniz.

 • denizli oto kiralama
  12 August 2015 at 13:27

  merhaba, html tabanlı websitemiz var ve bu site onepage. Bunun için illa site haritası girmemiz gerekiyor mu ? birde aklıma takılan html tabanlı bir site için robot dosyasını oluşturmamıza gerek var mı google için ?

  şimdiden teşekkürler hocam.

  • semsector
   15 August 2015 at 18:33

   Tek sayfalı siteler he ne kadar görsel olarak şık bir tasarıma sahip olsa da arama motoru sonuçları için olumlu değildir. Sonuçta her bir sayfa/URL için ayrı bir arama sonucu oluşturulduğu için tek sayfalı websitesi için site haritası ve robots.txt dosyalarının yine de eklenmesi gerekse de çok önemli olmayacaktır.

 • bakkbi
  12 October 2017 at 19:31

  mrb hocam XML Sitemaps sitesinden indirmiş olduğum dosyayı hosting alanına yükleyebilirsiniz demişsiniz tam olarak neresi burası nasıl yaparız yardımcı olurmusunuz

 • Yavuz
  20 November 2017 at 14:16

  Guzel anlatım çok teşekkürler…

Leave a Reply